Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2396 of /var/www/vhosts/02designs.com/includes/menu.inc).

Zakładamy zielnik w domu

Dodatek mięty w herbacie, aromatyczna bazylia i oregano w sosie pomidorowym czy świeżuteńka pietruszka do rosołu, brzmi smakowicie.


Jednakże nim kupimy nasiona czy też sadzonki ziół zastanówmy się, czy oraz do czego będziemy ich używać.
mech


Nierzadko domowy zielnik powstaje pod wpływem impulsu - u ogrodnika bądź w hipermarkecie kupujemy nasiona czy sadzonki ziół, jakie akurat są pod dłonią. Przynosimy je do mieszkania bądź ogrodu po czym błyskawicznie zapominamy miana roślin a także ich zastosowanie. Zanim więc wyruszymy na sprawunki, odpowiedzmy sobie na banalne pytanie - po co chcemy uprawiać ziółka?


pompy
Source: flickr.com


domy
Author: You Tube - Tomasz Szafarek
Source: http://www.flickr.com


Pierwszym i chyba najważniejszym powodem będzie ich zastosowanie jako dodatku do potraw. Toteż przed założeniem naszego zielnika przeanalizujmy: które zioła trafiają zazwyczaj do naszych dań, a które chętnie byśmy tam widzieli. Nie ma bowiem sensu kupować i pielęgnować przykładowo cząbru, z którym nie będziemy wiedzieli, co uczynić. Z tej też przyczyny należy zaplanować zielnik tak, by naprawdę był pod dłonią. Po zioła, jakie posadzimy na drugim końcu ogródka nie będzie się nam chciało pójść w czasie przygotowywania szybkiego posiłku. Istotnym argumentem przy wyborze roślinek do zielnika są ich własności lecznicze - bywają pomocne w walce ze stresem, z problemami trawiennymi czy przeziębieniem. Nie wszystkie ziółka wyrosną z nasionek i nie wszystkie będą chciały rosnąć w doniczce.
Lecz jeżeli mamy możliwość posadzenia swoich roślin to na trawienie na pewno doskonale wpłyną kolendra, szałwia, piołun a także lubczyk. Z kolei działanie uspokajające ma melisa bądź lawenda.