Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2396 of /var/www/vhosts/02designs.com/includes/menu.inc).

Pojęcie, który wydaje ci się, że znasz, ale czy aby zdajesz sobie sprawę z tego o co w nim chodzi? Co to są obligacje korporacyjne?

Czasem zdarza nam się słyszeć dziwne pojęcia, które utrwalane przez różne informacje ze świata zdają nam się znane. Jednak kiedy ktoś zada nam pytanie o co w tym wszystkim chodzi to wtedy mamy problem. W ten sposób jest na pewno, kiedy jakaś osoba zapyta czym jest emisja obligacji korporacyjnych.

obligacje
Author: Bryant Surety Bonds
Source: http://www.flickr.com
Obligacje te to po prostu dłużne papiery wartościowe, emitowane są przez podmioty mające działalność gospodarczą i jednakowoż osobowość prawną. Ostatnimi czasy jest to dość dynamicznie rozwijająca się forma pozyskiwania kapitału firm jak i inwestowania poprzez inwestorów indywidualnych oraz zinstytucjonalizowanych.Wprowadzane obligacje tego typu do obrotu na giełdę, to proces, który składa się w sumie z kilku części. W pierwszym etapie powinniśmy podjąć uchwałę o wypuszczeniu obligacji poprzez wyznaczony do tego celu organ. Taką uchwała powinna skierowywać jak największą ilość zadań dla zarządu. Takie zadania powinny być związane z organizacją emisji, która później powinna stworzyć kompetentny zespół roboczy.

Może się zdarzyć tak, że konkretne przedsiębiorstwo będzie się starało by sobie zapewnić większą wiarygodność na rynku przez otrzymanie oceny ratingowej. W tego typu sytuacji powinno się zgłosić do wybranej agencji ratingowej zaraz po przyjęciu uchwały. Etap kolejny musi rozpocząć sie złożeniem wniosku oraz podpisaniem umowy z Krajowym Depozytem Papierów Wartościowych o zarejestrowanie obligacji. Istotne jest również przyznanie im kodów oraz CFI.
Kiedy już będzie to wykonane oraz przyjęte musimy podpisać kontrakt z Animatorem Rynku. Ten etap nie powinien nastąpić później niż w dniu początku oferty publicznej. Kolejnym zadaniem jest zawarcie umowy z Giełdą, będzie się ona tyczyć przydziału obligacji jak i zawierać informacje o oferującym, a także spis domów maklerskich.

Końcowy etap to przekazanie przez giełdę informacji o warunkach przyjmowania zleceń zakupu obligacji, a także warunkach na podstawie, których zostaną przygotowane i przekazywane polecenia sprzedaży. Realizacja zleceń musi zostać wykonana po wycenie zaproponowanej przez inwestora, który w czasie składania zlecenia nie ma wiedzy na temat tego, jak się ona prezentuje. Następną, istotną kwestią jest złożenie wniosku do Giełdy o możliwość dopuszczenia obligacji do obracania nimi na rynku regulowanym. Po pozytywnym rozpatrzeniu tej kwestii może mieć miejsce pierwsze notowanie obligacji.