Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2396 of /var/www/vhosts/02designs.com/includes/menu.inc).

Patelnie z żeliwa to nabytek na lata

Naczynia zrobione z żeliwa posiadają swoją długa historię. Ich odporność i wielofunkcyjność stała się przyczyną tego, że z upływem czasy okazały się być cenną pamiątką użytkową przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Był taki czas, kiedy naczynia z żeliwa stanowiły wyprawę ślubną i niejednokrotnie były znaczącą kartą przetargową przy zawieraniu małżeństw. Nie warto więc lekceważyć tych pozornie błahych przedmiotów.

Kiedy dzisiaj zastanawiamy się nad zakupieniem do kuchni czegoś niezniszczalnego i dobrego, warto skierować swój wzrok na patelnie żeliwne.

patelnia
Author: Le Creuset
Source: www.smakprostoty.pl
Przedmiot ten wzbogaci zestaw kuchenny o bardzo solidne naczynie, które bardzo często okaże się niezastąpione. Ale nie tylko walory użytkowe wydają się być ważne w tym przypadku. Dobrze użytkowane patelnie żeliwne pięknie też potrafią przyozdobić kuchnię. Przez pewien okres naczynia z żeliwa straciły na atrakcyjności. Zastąpiły je nowoczesne wynalazki i moda powoli wypierała raczej ciężkawe i niekiedy kosztowne żeliwne garnki i patelnie. Ale jak to z historią się zdarza, lubi ona zatoczyć koło. Dziś patelnie z żeliwa do grillowania są coraz bardziej docenianymi przedmiotami, a ich wytwarzaniem parają się dobre firmy.

Jeśli masz ochotę zgłębić większą ilość informacji na omawiany wątek - odsyłam tam (https://sklep.doko.pl/pl/p/Lutownica-transformatorowa-100W-44E002-TOPEX/12236), gdyż odnajdziesz na niej szczegółowe dane, które wyjątkowo Cię zaciekawią.

Naturalnie za zakup naprawdę dobrego naczynia trzeba zapłacić adekwatną dla niego cenę. Jednakże będzie to zakup zrobiony na bardzo długi czas. Żeliwne naczynia, to nie są jednorazówki, których jakość dewaluuje się z każdym zastosowaniem. W tym przypadku jest wręcz odwrotnie. Solidna patelnia żeliwna będzie nabierała wartości wraz z upływem czasu.

Patelnie żeliwne mają sporo plusów nie do przecenienia. Po pierwsze można je użytkować na wszystkich rodzajach kuchenek. Nawet nad paleniskiem zdadzą egzamin. Są też niezwykle odporne na różnorakie uszkodzenia. Niełatwo jest je zadrapać, z tego powodu stosowane do nich łopatki czy widelce do mieszania potraw, nie muszą być koniecznie bardzo delikatne - . Patelnie z żeliwa doskonale przewodzą ciepło, które rozprzestrzenia się po całej powierzchni patelni równomiernie. Nie stygną też w jednej chwili po zdjęcie ich z ognia, co daje możliwość zatrzymania jeszcze przez jakiś czas temperatury gotowanych na nich potraw.Warto też zaznaczyć niezaprzeczalną wartość patelni żeliwnych, jaką jest ich wygląd. Jest to dość ważny walor, zwłaszcza przy tzw. kuchniach otwartych, gdzie wyposażenie kuchenne jest widoczne dla gości. Żeby patelnia z żeliwa stanowiła ozdobę kuchni, trzeba o nią w odpowiedni sposób zadbać. Rzeczą znaną jest, że żeliwo niszczy się pod wpływem wody. Najlepiej więc oczyszczać patelnie używając tylko lekko wilgotnych szmatek, a potem trzeba je porządnie natłuścić. Taki rodzaj konserwacji stosowany od wieków dla zabezpieczania patelni żeliwnych daje im niemalże wieczny żywot - sprawdź więcej. Kuchnia zaś zyskuje niezwykle cenny walor ozdobny. Prawidłowo utrzymana patelnia może stać na blacie lub wisieć na ścianie. Jej ponadczasowe piękno nie wymaga dodatkowych wyjaśnień.