Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2396 of /var/www/vhosts/02designs.com/includes/menu.inc).

Ocena okresowa pracowników – efektywne narzędzie polepszające rozwijanie się przedsiębiorstwa

Współcześnie aż 87 % wielkich oraz średnich firm przeprowadza rozmaitego typu oceny, jakie mają na celu sprawdzenie różnych cech pracowników. Niekiedy mają one na celu zweryfikowanie głównie firmy z perspektywy nabywców (jak na przykład badanie tajemniczy klient), a niekiedy koncentrują się właśnie na pracowniku – jego zachowaniach, mocnych i słabych stronach, kooperacji.

Ten drugi rodzaj analizy to przede wszystkim ocena okresowa pracownika, czyli kompleksowa analiza tego, w jakim stopniu pracownik wypełnia wymagania swego stanowiska. Z punktu widzenia przełożonego rezultaty wiążą się na przykład ze zmianą polityki kadr, wprowadzeniem dodatkowych kursów albo wdrożeniem nowego programu motywacyjnego, z punktu widzenia pracownika opinia okresowa jest ważna ze względu na możliwy awans, rozwój zawodowy lub premie. Zarówno jednak bycie ocenionym, jak i myśl o możliwym konflikcie z pracownikiem wiąże się czasem z dodatkowym stresem, dlatego też wszelkie działania posiadające na celu weryfikację wydajności pracowników muszą zostać przeprowadzone dokładnie i z dużą dozą obiektywności.

Zdecydowanie dobrze pamiętać, jakie czynniki są istotne przy ocenie okresowej pracowników i jakie błędy popełniają wówczas przełożeni. Poważną i niestety dość częstą pomyłką jest zwracanie uwagi jedynie na to, co pracownik wykonuje źle, pominąwszy jego mocne strony.
pracownik jednej z firm IT
Author: Cory M. Grenier
Source: http://www.flickr.com
Wówczas nie jedynie przełożony nie ma pełnego obrazu sytuacji, ale również pracownik może zostać negatywnie zmotywowany i w efekcie jego praca może się nawet pogarszać. Inna szczególnie istotna cecha to przejrzyste kryteria oceny, jakie są ważne (powinny być stricte powiązane ze specyfiką stanowiska i zadaniami), rozdzielne (aby nie oceniać dwukrotnie tej samej cechy) , a także kompleksowe – wówczas pracownik (Szukasz pracy? Sprawdź oferty: pracownik produkcji łódź work serwice) jest oceniany w całości. Jest bardzo istotne, aby pracownik był z nimi zaznajomiony – wiedza o tym, pod jakim względem jest się ocenianym, niweluje stres. W odwrotnym wypadku może być zaskoczony lub nawet zniechęcić się, że jego praca została rozliczana poprzez czynniki, które nie były początkowo w ogóle uwzględniane. Ocena pracownika to idealne narzędzie, które może wpływać na rozwijanie się zarówno samej firmy, jak również pracowników – należy jednak mieć świadomość, jak z niej korzystać.


Rodzaje owej analizy są bardzo rozmaite. Szczególnie gruntowną analizą jest ocena 360 stopni – dzięki niej menadżer dowiaduje się, jak pracownik jest odbierany przez współpracujących, przełożonych , a także klientów.

Nie zwlekaj! odwiedź nasz pełny raport i poleć go wszystkim. Wszyscy skorzystacie! To ważne, aby dowiedzieć się ciekawych rzeczy.

Innym nieraz spotykanym typem oceny okresowej jest „ocena 180 stopni” – wówczas badany jest głównie pracownik względem przełożonych i pracowników. Aby dowiedzieć się więcej, zdecydowanie dobrze posłużyć się informacjami zamieszczonymi w internecie – można nie tylko poznać wiele użytecznych rzeczy na temat rozmaitych badań HR oraz marketigowych, ale też zapoznać się, jak powinna przebiegać ocena okresowa pracownika dla konkretnych stanowisk.