Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2396 of /var/www/vhosts/02designs.com/includes/menu.inc).

Każdy Polak pamięta zapewne meble wykonane ze sklejki, jednak ich zastosowanie jest o wiele większe

Różnego rodzaju dykty często nie cieszą się popularnością, ponieważ błędnie kojarzą się nam one jedynie z peerelowskimi meblościankami.


masaż relaksacyjny
Author: RelaxingMusic
Source: http://www.flickr.com
reprodukcja obrazu Pierre-Paul Ruben
Author: Institutnationaldhistoiredelart‎
Source: http://www.flickr.com


Sklejka posiada dosyć spore zastosowanie. Często wszystkim kojarzy się wyłącznie z kiepskiej jakości meblościankami z czasów PRL-u. Jednakże to krzywdzące skojarzenie. Ważne jest, by poznać całościowe spektrum możliwości, które daje nam ten rodzaj tworzywa. Bywa ona produkowana z przeróżnych rodzajów drewna. Jej zewnętrzne powłoki mogą być wyprodukowane nawet z dosyć kosztownego afrykańskiego drzewa. Najistotniejsze wydaje się być to, że warstwy wewnątrz są zazwyczaj wyprodukowane z taniej brzozy albo sosny. Wówczas deska prezentować się będzie niczym stuprocentowy dąb albo buk, a będzie zdecydowanie tańsza i lżejsza. Fakt, sklejki bywają najczęściej używane do produkcji mebli. Jednak o wiele częściej zobaczymy je dzisiaj w budownictwie (rusztowania), w produkcji opakowań (kartony) czy w produkcji zabawek. Ich zastosowanie naprawdę jest ogromne i zobaczymy je w wielu sektorach przemysłu.

Taka świetna strona (https://tablicowo24.pl/kategorie/flipchart/) z pewnością Cię zaintryguje, ponieważ jest w niej opisane naprawdę wiele ciekawych wiadomości na ten w tym miejscu temat.

Sklejka zazwyczaj ma dużo warstw, ale jej szerokość jest w stanie się znacznie wahać od 3 do przykładowo 40 mm. Zwykle na sklejkach możemy też znaleźć informację, że jest ona wodoodporna. Trzeba tu jednak wspomnieć, że drewno zawsze nasiąknie wodą.


Chodzi tu po prostu o klej, który jest używany do sklejania wszystkich warstw. Nie napęcznieje on zatem od wilgoci i nie spowoduje, że na zewnętrznej powłoce sklejki pojawią się pęcherze. Musimy o tym pamiętać w czasie zakupów.