Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2396 of /var/www/vhosts/02designs.com/includes/menu.inc).

Jedynie rzeczoznawca budowlany w oparciu o badania wytrzymałościowe może dokonać oceny czy nieruchomość nadaje się na przeróbkę

Unowocześnienie istniejącego budynku to trudne zadanie, zwłaszcza, jeżeli budynek ma być przeznaczony pod zupełnie inne zadania niż dotychczas. Zanim rozpoczniemy prace, niezbędne jest sprawdzenie zarówno obowiązującego projektu, jak i wykonanie badań wytrzymałościowych, pozwalających określić czy jakość wykorzystanych dotychczas materiałów jest wystarczająca jeśli chodzi o dalsze korzystanie z budynku.

dokumenty
Author: Historyworks
Source: http://www.flickr.com
Badania wytrzymałościowe są, w myśl prawa budowlanego, niezbędne do zrealizowania, kiedy zamierzamy przeprowadzić zmiany w istniejącym do tej pory budynku. Inne przypadki są między innym wówczas, gdy budynek (kliknij po szczegóły) jest bardzo popękany i widać zarysowania. Wtedy koniecznie trzeba przeprowadzić ekspertyzę, dzięki której uzyskamy informacje o stanie budynku i jego dalszej przydatności.

badania wytrzymałościowe wykonuje profesjonalista, a więc rzeczoznawca budowlany. Trzeba pamiętać, że przygotowanie ekspertyzy nie zawsze jest konieczne, gdy widać pęknięcia ścian, często bowiem wystarczy dokonanie standardowej oceny przez inżyniera budowlanego. Ale nie w takiej sytuacji, gdy mamy do czynienia z modernizacją budynku. Tutaj niezbędne jest przygotowanie ekspertyzy. Budynek bowiem ma być przeznaczony pod inne zadania niż pierwotnie było to ustalone. Należy więc sprawdzić czy i jak można zmienić układ ścian, jak można poprowadzić nową instalację itp. Tylko specjalista może przeprowadzić ocenę i stwierdzić czy nieruchomość po przygotowaniu badań wytrzymałościowych może być zmodernizowana.

Sporządzając ekspertyzę fachowiec dokonuje opisu badanych elementów, wraz z dokumentacją rysunkową oraz fotograficzną. Efektem finalnym ekspertyzy jest przedstawienie wniosków informujących o przydatności nieruchomości jeśli chodzi o dalsze wykorzystanie.Ekspertyza zawiera ocenę ścian, dotychczasowych instalacji, a także co najważniejsze – ocenę przyczyn powstania dotychczasowych uszkodzeń. Z tym wiążą się również zalecenia co do wykonania niezbędnych napraw i wzmocnień. Badania wytrzymałościowe spełniają więc tu istotną rolę, wskazują bowiem na wytrzymałość użytych materiałów budowlanych. Jeśli jest ona niewystarczająca inwestor musi wymienić materiały, aby konstrukcja stała się faktycznie solidna i trwała.