Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2396 of /var/www/vhosts/02designs.com/includes/menu.inc).

Czy wiesz, iż światło wpływa na nasze życie, na codzienne funkcjonowanie? warto poznać te kwestie

Tak normalnie faktycznie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że światło oraz jego kolor jest w stanie mobilizować nas do pracy, pomagać się zrelaksować czy powodować inne stany. Ażeby zrozumieć, czym jest ten wpływ światła, jak wpływa na nasz stan warto objaśnić pojęcie temperatury barwowej. To po prostu wyznacznik, dzięki jakiemu można określić barwę światła podawaną w kelwinach.
żarówka ledowa
Author: theilr
Source: http://www.flickr.com
Światło zimne osiąga temperaturę barwową, jaka może wynieść powyżej 4600 K, zaś światło cieple poniżej 3300 K. Jeśli mówimy o LED to dzisiaj jesteśmy w stanie wyróżnić następujące wartości: 2000 - 2600 K – światło białe i bardzo ciepłe, 2700 – 3200 K ciepłe i białe, 3300 – 4500 K białe neutralne i 4600 -6500 K białe chłodne i zimne. Kiedy stosujemy żarówki Led o świetle ciepłym można mieć pewność, że odczujemy przyjemny nastrój relaksu i komfortu, czyli przebywanie w miejscu, gdzie rządzi światło ciepłe to gwarancja, że w takim miejscu można wypocząć - zobacz stronę. Są ciekawe teorie, iż światło (przenieś mnie do strony) białe ciepłe dobrze nam się kojarzy, bo jako gatunek ludzki przyzwyczailiśmy się do światła emitowanego przez ogień (2000 – 2400 K).To takie przyjemne światło zapewniało przytulność i ochronę przed zagrożeniem, miało to miejsce przez tysiąclecia. Interesujący jest jednakże fakt, że temperatura barwowa światła dziennego przy niezachmurzonym niebie oscyluje wokół 6500 K, co znaczy w koniunkturze branży oświetleniowej – oświetlenie białe zimne. Co to właściwie oznacza? Jeśli zastosujemy w pomieszczeniu żarówki Led o bardziej chłodnych barwach będziemy pobudzeni do działania, będziemy w większym stopniu zmobilizowani i skoncentrowani. To dlatego w dużej ilości firm występuje takie istotnie oświetlenie. Niezbędnym aspektem w doborze barwy oświetlenia jest tak naprawdę charakter i funkcja pomieszczenia. Tam, gdzie odpoczywamy trzeba stosować żarówki Led o barwie białej ciepłej (2700 -3200 K).

żarówki LED
Author: US CPSC
Source: http://www.flickr.com
W pozostałych miejscach, jak na zewnątrz budynku, aby oświetlić elewację, w pomieszczeniach technicznych, w różnego typu halach, salach najbardziej korzystna będzie barwa neutralna (3200 – 4500 K). Pomimo to, odpowiednia również będzie chłodna i zimna czyli o wartości 4500 – 6500 K. W pomieszczeniach sanitarnych, czyli kuchnie, łazienki stosować możemy światło (zobacz skleposwietlenie.pl) ciepłe, chłodne lub zimne, w takich miejscach nie jest to za bardzo kluczowe. Oczywiście jest zależne od naszych upodobań, preferencji, które mają związek z kolorystyką pomieszczeń i innymi tym podobnymi sprawami. Rzeczywiście warto zdecydować się na oświetlenie LED, a tym bardziej powinniśmy także polecić interesujące dodatki, jak oprawy downlight led.